ordynacja.pl

Aktualności
Konferencje
Posłowie
Senatorowie
Inicjatywa
Artykuły
Biuletyn Ordynacja.pl
Kontakt
logowanie

Aktualności

Memorandum Akcji Samorządowej z 17 grudnia 2005
data 2005-12-22
autor

Na zakończenie zjazdu samorządowców w Kielcach zebrani przyjęli Memorandum o zainicjowaniu Akcji Samorządowej „Pierwszy z okręgu” oraz upełnomocnili Panów Jana Jagielskiego i Andrzeja Madeja do koordynaowania prac Grupy Inicjatywnej Akcji.

Memorandum o zainicjowaniu Akcji Samorządowej „Pierwszy z okręgu”

1. Konieczność naprawy ustroju demokratycznego Konieczność zmiany relacji pomiędzy obywatelami Rzeczpospolitej a ich politycznymi reprezentantami,
wynika z:
• braku przekonania społeczeństwa w możliwość skutecznego sprawowania kontroli nad administracją państwa, tak na poziomie ogólnokrajowym jak i lokalnym,
• braku wiary obywateli w chęć czynienia dobra wspólnego przez ich politycznych reprezentantów,
• odwracania się polskiego społeczeństwa od udziału w jakichkolwiek formach współodpowiedzialności za państwo, w tym od udziału w aktach wyborczych. Wszystkie te przesłanki świadczą o kryzysie polskiej demokracji.

2. Inicjatywa ustawodawcza

W celu powstrzymania procesu degradacji mechanizmów demokratycznych, należy wzmocnić kontakt pomiędzy wyborcami a ich politycznymi reprezentantami. Służyć temu będzie zmiana ordynacji wyborczej do rad gmin, powiatów i województw na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Inicjatywa ta, nawiązując do inicjatywy grupy społeczników z całej Polski zawiązanej w Krakowie w 2001roku, będzie kolejną próbą naprawy systemu demokracji przedstawicielskiej opartej na wartościach cywilizacji łacińskiej, gdzie siła jedności politycznej wspólnoty wsparta jest na różnorodności społeczeństwa.

3. Postulat samorządowy

Zważywszy na życzliwość większości parlamentarnych ugrupowań politycznych wobec inicjatywy zmiany samorządowych ordynacji wyborczych, ponawiamy postulat ich zmiany. Akcja samorządowa nie powinna jednak ograniczać się do samego zbierania podpisów pod projektem zmiany ustawy. Należy rozpocząć od publicznego ujawnienia opinii posłów na temat oczekiwanych zmian.

4. Otwartość, przejrzystość i lokalność opinii posłów Skuteczność podjętej akcji zależy od dochowania staranności w zbieraniu opinii posłów, co ma na celu: • publiczne przedstawienie uzyskanej opinii (otwartość opinii), • zestawienie jej z opiniami innych osób (porównywalność opinii), • zaprezentowanie opinii w okręgu, z którego poseł uzyskał mandat wyborców, i w którym pytania zostały postawione (lokalność opinii).

5. Akcja Samorządowa „Pierwszy z Okręgu”
W celu zrealizowania powyższych postulatów, na zjeździe samorządowców w dniu 17 grudnia 2005 w Kielcach, zainicjowano akcję „Pierwszy z Okręgu” oraz powołano Grupę Inicjatywną Akcji do koordynowania prac przygotowawczych, zmierzających do zawiązania Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej. Zadaniem uczestników Akcji jest inicjowanie lokalnych debat o znaczeniu ordynacji wyborczej dla jakości polskiej demokracji, a także upowszechnianie i komentowanie opinii reprezentantów lokalnych społeczności. Uczestnicy Akcji upublicznią odpowiedzi każdego posła ze swego okręgu na pięć pytań dotyczących potrzeby zmian samorządowych ordynacji wyborczych przed najbliższymi wyborami samorządowymi.

6. Prezentacja opinii posłów na stronach internetowych
Na stronach internetowych www.ordynacja.pl Grupa Inicjatywna Akcji zamierza na bieżąco prezentować odpowiedzi uzyskiwane od posłów

7. Tryb włączania się do Akcji
Społecznicy pragnący wspomóc powyższe działania proszeni są o zadawanie posłom ze swojego okręgu pięciu pytań dostarczonych przez Grupę Inicjatywną Akcji oraz przedstawienie swoich działań Grupie Inicjatywnej poprzez strony internetowe www.ordynacja.pl. Osoby chętne do mobilizowania lokalnego współdziałania na rzecz osiągnięcia postulatu samorządowego proszone są o zakładanie komitetów lokalnych i informowanie o swojej aktywności Grupę Inicjatywną.

8. Utworzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
Utworzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej oraz publiczne przedstawienie projektu ustawy nastąpi na spotkaniu w Warszawie w połowie lutego 2006. Zbieranie podpisów pod projektem ustawy planuje się rozpocząć w marcu 2006 i prowadzić przez okres trzech tygodni.

Kielce, 17 grudnia 2005.
Komentarze (103)Skomentuj