ordynacja.pl

Aktualności
Konferencje
Posłowie
Senatorowie
Inicjatywa
Artykuły
Biuletyn Ordynacja.pl
Kontakt
logowanie

Aktualności

Zjazd samorządowców w Siemianowicach Śląskich 25 marca 2006
data 2006-03-29
autor AM

Na zaproszenie Prezydenta Siemianowic Śląskich Pana Zbigniewa Pawła Szandara oraz pełnomocników Inicjatywy Samorządowej Pierwszy z okręgu Panów Jana Jagielskiego i Andrzeja Madeja, w Siemianowickim „Zameczku” odbyło się kolejne spotkanie samorządowców.

Na zaproszenie Prezydenta Siemianowic Śląskich Pana Zbigniewa Pawła Szandara oraz pełnomocników Inicjatywy Samorządowej Pierwszy z okręgu Panów Jana Jagielskiego i Andrzeja Madeja, w Siemianowickim „Zameczku” odbyło się kolejne spotkanie samorządowców.

Po przywitaniu zebranych przez Prezydenta Siemianowic Śląskich prowadzenie spotkania przyjął Jan Jagielski.

W pierwszej części, zatytułowanej Ustrój Samorządowy a Społeczeństwo, głos zabierali:

Pani poseł na Sejm Julia Pitera mówiąc o zmianie ordynacji wyborczej do samorządów jako warunku powstania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce,

Pan radny Miasta Krakowa Jerzy Grela – przedstawiając doświadczenia jednomandatowej samorządności w krakowskich dzielnicach,

Pan Pełnomocnik Grupy Inicjatywnej Andrzej Madej – przedstawiając doświadczenia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na rzecz zmiany ordynacji wyborczej z roku 2002,

Pan Prezes Fundacji Centrum Demokracji JOW, Mariusz Wis – rozważając czy system wyborczy należy poprawiać czy zmieniać,

Pan Pełnomocnik Grupy Inicjatywnej Jan Jagielski – przedstawiając wpływ decyzji o ilości tur głosowania w wyborach dla uformowania systemu partyjnego,

Po wystąpieniach nastąpiła ok. półgodzinna dyskusja koncentrująca się na ocenach szans wprowadzenia zmian przed najbliższymi wyborami samorządowymi. Ponadto zebrani poddali krytycznej ocenie projekt zmiany ordynacji wyborczej do Sejmu zgłoszony przez PiS. Główne zarzuty dotyczyły ogromnego stopnia skomplikowania procedury wyborczej oraz pozornego jedynie wprowadzenia zasady wyboru osoby w tej ordynacji. W zgodnej opinii wszystkich występujących projekt ten nie tylko nie wprowadzi oczekiwanej przez społeczeństwo zasady odpowiedzialności posłów przed swoimi wyborcami, ale poprzez pogłębienie nieczytelności procedur wyborczych powiększy niechęć Polaków do samego uczestnictwa w wyborach.

W drugiej części spotkania Andrzej Madej omówił warunki powodzenia obywatelskiej inicjatywy na rzecz zmiany ordynacji wyborczej.

Następnie Pan Jan Jagielski przedstawił fakt uformowania w dniu 21 marca 2006 w Warszawie Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej. Po prezentacji składu Komitetu i planu działań organizacyjnych, Jan Jagielski przedstawił szczegółowe założenia proponowanej ustawy.

Ok. 45 minutowa dyskusja, która nastąpiła po tej prezentacji dotyczyła głównie samej procedury pozyskiwania podpisów. Podnoszono konieczność niezwłocznego rozkolportowania w formie elektronicznej kompletu dokumentów koniecznych do prowadzenia akcji zbierania podpisów. Kilka osób złożyło deklaracje technicznego wsparcia dla tego procesu.

Na zakończenie spotkania zebrani przyjęli Apel w następującym brzmieniu.

Apel o nową ordynację wyborczą do samorządów

Zjazd samorządowców w Siemianowicach Śląskich apeluje do wszystkich sił politycznych w Polsce, a zwłaszcza do partii reprezentujących nas w Sejmie RP, o zmianę ordynacji wyborczej do samorządu terytorialnego na większościową w jednomandatowych jeszcze przed jesiennymi wyborami do rad gmin powiatów i sejmików wojewódzkich.

Siemianowice Śląskie,

25 marca 2006 r.

Relację opracował

Andrzej Madej, 26 marca 2006.

Komentarze (136)Skomentuj